Chłopy – wioska na Pomorzu Zachodnim

Chłopy to nadmorska wieś letniskowa w północno zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Leży ona dokładnie na Wybrzeżu Słowińskim w gminie Mielno. Dużą ciekawostką na temat tej miejscowości jest to, że do dziś zachował się w niej tradycyjny układ osady rybackiej. Do dziś możemy także tam podziwiać XIX-wieczne domy ozdobione ludowymi malowidłami. Wieś składa się z dziewięciu ulic. Tereny te były zamieszkane już w XIII wieku – znajdowała się wtedy tutaj osada o nazwie Borowo (nazwa pochodziła od licznych i rozległych borów, które znajdowały się w okolicy). Do 1945 roku używano niemieckiej nazwy „Bauerhufen”, a polską wprowadzono urzędowo w 1948 roku.

Dużą atrakcją wioski wciąż jest przystań rybacka, w której możemy przyjrzeć się z bliska pracy rybaków oraz oczywiście, jak to nad morzem, kupić świeżą rybę prosto z rybackich boksów. Przystań powstała w 1994 roku. Obejmuje ona dalbę wyciągową, plażę, gdzie cumowane są łodzie oraz akwarium. Dostęp do przystani i nadzór nad nią zapewnia Urząd Morski w Słupsku. Jeśli chcielibyśmy wysłać z urlopu kartkę do bliskich, powinniśmy wiedzieć, że najbliższa placówka pocztowa znajduje się w pobliskim Sarbinowie. Dużą ciekawostką na temat Chłopów jest to, że były tutaj kręcone zdjęcia do filmu Macieja Migasa „Oda do radości”, a dokładniej do części zatytułowanej „Morze”. Odbywało się to w 2005 roku. Wprawne oko dostrzeże w filmie kutry rybackie z oznaczeniem CHY (oznaczające Chłopy), plażę, tutejsze charakterystyczne budynki rybackie oraz fragment ulicy Kapitańskiej (zakręt między Bosmańską, a Żeglarską). 3 lata później kręcono tu również „Miłość na wybiegu”. Tutaj w filmie dostrzeżemy takie szczegóły, jak plażę w Chłopach, wieżę kościoła w Sarbinowie czy też latarnię morską w Gąskach.

Miejscowość pochwalić się może także przepięknym, drewnianym molo. Jest ono całkiem nowe, ponieważ wybudowano je w 2015 roku, od początku jednak cieszy się dużą popularnością wśród spacerowiczów. Turyści zaś bardzo chętnie przyjeżdżają do Chłopów, ponieważ to wspaniałe miejsce dla tych, którzy chcą się wyciszyć, zrelaksować i odpocząć od codzienności. Znajdziemy tu jednak oczywiście rozbudowaną i różnorodną bazę noclegową, dostępną na stronie internetowej meteor-turystyka.pl.  Liczne pensjonaty czy też prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Chłopy są zaś miejscowością, która gwarantuje mile spędzony urlop.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>