Ciekawe zabytki w Piszu

Miasteczko Pisz posiada wiele wspaniałych zabytków. Jednym z nich jest kościół św. Jana Chrzciciela. Jego najstarszym elementem jest wieża, która pochodzi z 1737 roku. Jest ona w całości murowana i otynkowana. Składają się na nią trzy kondygnacje i posiada wejściowy otwór na osi, który zamyka się półkoliście. W latarnię ośmioboczną przechodzi dach wieży, który jest namiotowy. Od 1739 roku widnieje na niej krzyż, zaś od samego początku jest umieszczony na niej również zegar. Z czasów późniejszych pochodzi cały hełm wieży. W 1843 roku dokonano przebudowy tego kościoła. Ołtarz, który znajduje się we wnętrzu zachował się, zaś pochodzi on z okresu późnego renesansu. Został on odnowiony w 1696 roku. Z 1701 roku pochodzi piękna ambona. Krucyfiks drewniany, polichromowany pelikan oraz chrzcielnica pochodzą z XVII wieku. Warto odwiedzić ten kościół, gdyż stał się on perełką zabytków Pisza, zaś funkcjonuje do dnia dzisiejszego i odbywają się w nim nabożeństwa.

Pisz zapisuje na kartach swojej historii również krwawe spotkania z państwami najeżdżającymi Polskę. Zachowało się w nim osiem schronów wojskowych, które zostały wybudowane w czasie II wojny światowej, czyli w latach 1939-1944. Możemy zobaczyć tam jedyny w Polsce schron bierny Regelbau 502. Był on głównym schronem zespołu, który został odnowiony, dziś zawiera ekspozycję historyczno-militarną. Możemy zobaczyć również odnowiony schron bojowy CKM oraz działo przeciwpancerne. W Piszu do dziś znajduje się sześć nieodnowionych schronów bojowych oraz biernych. Wszystkie te obiekty wchodzą w skład trasy historycznej „Piska Pozycja Ryglowa”.

Miasteczko to zaprasza zatem nie tylko swoim urokliwym wyglądem, zadbanymi uliczkami czy wspaniałym przyjaznym klimatem, ale również kompleksem zabytków, które na każdym kroku można podziwiać. Ważna jest ich różnorodność, gdy przedstawiają historię Pisza z różnych okresów. Wybierając się zatem na Mazury nie sposób wypoczywać jedynie na ręczniku nad brzegami jeziora. Warto wejść wgłąb miasteczka i zobaczyć, ze znajdują się tam równie urokliwe miejsca pełne tajemnicy i historii, jak w innych regionach Polski. Całości sprzyja doskonale przygotowana baza noclegowa (tutaj ), która zaprasza turystów o każdej porze roku. Dobrze jest wcześniej dokonać rezerwacji wybranego kwaterunku oraz zaplanować gastronomię.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>