Historia Augustowa

Czy można powiedzieć, że Augustów był „szarą eminencją” na kartach polskiej historii i biernie obserwował ciąg wydarzeń? Po części tak, ponieważ były wydarzenia, które jakoś omijały to miasto, a swoje piętno odciskały na innych miejscach. Czy to sprawiło, że nie ma ono barwnej historii? Może nie jest ona tak ciekawa jak innych czołowych polskich miast, nie mniej jednak jest interesująca i warto się w nią wgłębić. Obecnie kamienice na rynku są zaadaptowane pod augustowskie wyjątkowe i komfortowe noclegi oraz nieduże hotele, część z nich to również lokale dla małych usług i domów prywatnych. Jednak kamieniczki te widziały dużo więcej na kartach historii.

Na początku swojego istnienia miasto było osadą zamieszkaną przez kilkadziesiąt osób. Jeszcze wcześniej swój żywot prowadziły tu plemiona tzw. Jaćwingów. Życie toczyło się tu spokojnym torem, zajmowano się rolnictwem i hodowlą zwierząt, rozwijało się drobne rzemiosło i garncarstwo. Taki stan rzeczy utrzymywał się do trzynastego wieku, kiedy to kres spokojnym czasom osady przynieśli Krzyżacy, którzy wysiedlili mieszkańców i ziemie te aż do początków szesnastego wieku, nie były praktycznie zamieszkiwane.

Miasteczko nie ma jednej oficjalnej historii mówiącej o jego powstaniu. Istnieje jednak teoria, która przez wielu historyków jest wysoce prawdopodobna, że Augustów powstał poprzez złączenie się Radziwiłłów z rodem Augustowskim. Zalążek turystycznego wymiaru miasto otrzymało w szesnastym wieku, kiedy to powstała tu pierwsza karczma, czyli namiastka barów, które widzimy tu na co dzień. Wróżyła ona dobrze na przyszłość, jednak zawirowania polityczne i przechodzenie miejscowości z rąk do rąk doprowadziły do upadku oraz prawie całkowitego zniszczenia. Później przeszło w ręce Prus, dopiero później Augustów dźwignął się z popiołów kiedy przyłączono go do Królestwa Polskiego. Na pewien okres zapanował spokój a miasteczko mogło spokojnie się rozwijać pod obecnym już turystycznym szyldem. Wiek dwudziesty był już okresem dość szybkiego rozwoju turystycznego i handlowego, który również niestety sprzyjał rozwojowi różnego rodzaju form przemytu i drobnej przestępczości, jednak coś takiego występowało i chyba będzie występować w każdym mieście. Augustów nie miał najłatwiejszej historii, jednak równie powinien być wdzięczny losowi, że nie został zrównany z ziemią jak większość pięknych miast w okresach historii Polski.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>