Historyczna współczesność Płocka

Płock to urokliwe miasteczko, liczące niemalże sto trzydzieści tysięcy mieszkańców, położone w województwie mazowieckim w cieniu energicznej Warszawy. Miasto roztacza się nad brzegami Wisły. Płock na przełomie jedenastego i dwunastego wieku był stolicą Polski. Z tego tytułu miejscowość oferuje wiele ciekawych zabytków, bogatą kulturę oraz historię, która żyje niemalże na każdym kroku.

Najbardziej charakterystycznym miejscem, znanym na całą Polskę, jest Wzgórze Tumskie, które wyraźnie góruje nad spokojnie płynącą, szeroką doliną Wisły. To właśnie tu kształtowała się polska historia, to właśnie tu spoczywa wielu książąt polskich, a także królów. Wśród nich warto wymienić Bolesława Krzywoustego, który prawdopodobnie przyszedł na świat na owym wzgórzu, w niewielkim kamiennym budynku, którego niestety już dziś nie ma. Poza walorami architektonicznymi i historycznymi Płock może zagwarantować także wiele rozrywki, co czyni je atrakcyjnym miastem, które warto odwiedzić na wakacje lub weekendowy wypad.

Jednym z ciekawszych, a zarazem najbardziej radosnym z miejsc w Płocku jest miejscowy ogród zoologiczny. Jego ogromną zaletą jest położenie na wspominanym wcześniej Wzgórzu Tumskim, co gwarantuje widok na najdłuższą polską rzekę podczas spaceru. Zoo proponuje nie tylko wspaniałe widoki, liczne drzewa, kwiaty i ławeczki, ale także ponad trzysta różnorodnych gatunków zwierząt, pochodzących z niemalże wszystkich stron świata. Największą wizytówką płockiego zoo jest oceanarium oraz herpetarium. To wspaniałe miejsca, w których można podziwiać zadziwiające gady, płazy, ryby oraz niemożliwe do zobaczenia morskie bezkręgowce, które zaskakują swoją wielkością, a jednocześnie siłą i zdolnościami obronnymi. Wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata, czy do tropikalnej Ameryki Południowej, dzikiej Afryki czy niezwykłej Azji. W Płocku można spojrzeć w oczy boa czy wybudzającego respekt warana.

Dobrze rozbudowana, nowoczesna i urozmaicona baza noclegowa Płocka czyni go miejscem godnym zobaczenia i polecania. Turyści mają w czym wybierać, począwszy od gościńców, a skończywszy na luksusowych hotelach. Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni nocleg, tak aby nie nadwyrężyć domowego budżetu. Płock to fantastyczne miejsce, w którym historia miesza się ze współczesnością, tworząc niepowtarzalną duszę miasta.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>