Krościenko nad Dunajcem. Atrakcje: spływ przełomem Dunajca, wąwóz Homole, Czerwony Klasztor

Krościenko nad Dunajcem z malowniczym krajobrazem Pienin i bogatą ofertą bazy noclegowej zachęca, by wybrać to miejsce w planach wypoczynku letniego, wakacyjnego czy zimowego. Atrakcje przygotowane przez miasto i okolice umilą nam pobyt i sprawią, że będzie udany, a najprzeróżniejsze propozycje noclegów w Krościenku sprawią, że każdy, nawet wybredny gość, znajdzie coś dla siebie.

Największą atrakcją turystyczną tego rejonu są organizowane dla turystów przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich spływy przełomem Dunajca. Odbywają się corocznie w sezonie od wiosny do października, a sama tradycja spływu sięga XIX wieku. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że obecne tratwy składają się z pięciu złączonych czółen, charakterystyczne drążki, którymi odpychają flisacy tratwy, to wykonane ze świerka „spryski”. Cały spływ odbywa się w połączeniu z historiami, podaniami i legendami, związanymi z okolicznymi mijanymi przysiółkami, które to flisacy chętnie zapodają turystom.

Inną ciekawą atrakcją dla amatorów wędrówek górskich będzie malowniczy spacer doliną biegu Dunajca. Warto wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową, prowadzącą tzw. pienińską drogą, przebiegającą wzdłuż Dunajca. Kręty bieg rzeki wokół ścian gór malowniczo podkreśla mijany krajobraz, gdy zdecydujemy się na spacer z Krościenka do pobliskiej Szczawnicy-Leśnicy, by malowniczą trasą po około 6 km od Leśnicy, przemierzając Pieniński Park Narodowy od strony słowackiej, osiągnąć cel w maleńkiej słowackiej miejscowości Czerwony Klasztor.

Sezonowe – od wiosny do jesieni, odbywające się tutaj spływy łodziami flisackimi, mające swój finał w Krościenku nad Dunajcem to stała turystyczna atrakcja wpisana w Pieniny. Flisackie łodzie to często spotykany widok w tej małej miejscowości, bowiem w tym miejscu spływ się kończy. Dojazd z Krościenka na początek spływu do Kątów dla osób niezmotoryzowanych zapewnia dostępny lokalny transport busami. Początek przygody jest w miejscowości Sromowce-Kąty przy przystani flisackiej. Podczas spływu możemy podziwiać piękno otaczających gór, a przede wszystkim masyw Trzech Koron (982 m. n.p.m.), charakterystyczne pięć turni, przypominających swym kształtem koronę, których szczyty widnieją nad położonym poniżej Krościenkiem.

Propozycją krótszej wycieczki jest pobliska wędrówka do wąwozu Homole. Ta głęboko wcięta w skalne zbocze dolina potoku o długości około 800 metrów stanowić będzie punkt niezapomnianej i niecodziennej wycieczki w Krościenku nad Dunajcem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>