O Jurze Krakowskiej słów kilka

Polska skrywa niezliczone obszary o ogromnie ciekawej przeszłości geologicznej i historycznej, a do jednych z najbardziej znanych zaliczamy dziś Jurę Krakowsko-Częstochowską, skalisty region geograficzny, w najwyższych miejscach osiągający 500 metrów nad poziomem morza, na których to setki lat temu wznoszono zamki, wspólnie tworzące zespół obronny handlowego szlaku, prowadzącego do Krakowa z Wielkopolski, dziś zwane „Orlimi Gniazdami”.

Od kilku już lat widoczne jest rosnące zainteresowanie agroturystyką w Polsce, a ta, dynamicznie rozwijana, to również ogromne bazy noclegowe [dostępne na portalu Meteora] i liczne atrakcje turystyczne na Szlaku Orlich Gniazd [info na stronie wikipedii]. Najlepszy pomysłem na nocleg w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie będzie więc hotel w Krakowie czy Częstochowie, a pokój gościnny w jednym z wielu prowadzonych tu rodzinnych pensjonatów ,oddalonych od miejskiego gwaru, a chyba wszystkim z nas o to chodzi.

Na odnotowany w ostatnich latach znaczny wzrost zainteresowania samą Jurą Polską składa się zapewne kilka elementów, na przykład ogólna poprawa infrastruktury turystycznej i stanu dróg oraz działalność związana z obnażaniem skał i eksponowaniem obiektów, świadczących o doskonałości regionu w przeszłości. Głównymi kierunkami turystki są tu wspinaczka, kolarstwo, szeroko pojęta turystyka wodna, a ostatnimi czasami speleologia, czyli nauka o jaskiniach, których Jurze przecież nie brakuje, a w ich wnętrzach do dziś podobno skrywane są tajemnice ludzkości. Nie ma tu więc miejsca na nudę. Jest za to czym oddychać i co podziwiać, o czym świadczą liczne, utworzone na terenie całej Wyżyny rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe.

Jeden z najbardziej malowniczych regionów w Polsce to bardzo zróżnicowane pod względem przyrodniczym krajobrazy: skały i podziurawione jaskinie, niezliczone źródła kresowe, bagniste puszcze czy pustynne Błędowo i kilkanaście rzek, tworzących granice Wyżyny. Warto dodać, że Jura to również prawdziwy raj dla grzybiarzy! Tutejsza flora grzybów liczy sobie ponad 600 gatunków, a rosnący pod ziemią jeleniak i rzadko spotykany szmaciak gałęzisty są powodem do organizowanych tu często grzybobrań, co może okazać się nie lada rozrywką dla całych rodzin. O Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej można by pisać i pisać, ale słowa nie są w stanie oddać prawdziwego ducha Jury, o tym trzeba się po prostu przekonać osobiście.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>