Zabytkowe miasto – Sława

Sława jest miastem leżącym w województwie lubuskim, na Pojezierzu Leszczyńskim. Jego historia oraz zabytki wprawiają w zachwyt wielu turystów. To malownicze miasto położone jest nad jeziorem Sławskim. Warto uwzględnić Sławę planując wakacyjny wyjazd z rodziną. Miejscowość ta jest podzielona na część miejską i wypoczynkową. Jest tu duża baza noclegowa (). Wybierając się na wakacje warto zapewnić komfortowe noclegi. Sława w części wypoczynkowej posiada sporo ośrodków wczasowych i pól namiotowych.

Historia Sławy nie jest do końca znana. Początek tego miasta szacuje się na rok 1312. Wtedy też została wymieniona pierwszy raz w dokumentacji urzędowej. Prawdopodobnym założycielem było Księstwo Głogowskie. Wybierając się do tej miejscowości warto zwiedzić kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Znajduje się w kierunku zachodnim od rynku. Na początku kościół był wybudowany z drewna. Znajduje się tam kruchta z kamienia polnego oraz cegły. Jest to jedyna część kościoła, która nie została otynkowana. Uwagę przyciąga ambona wykonana z kamienia, figura Chrystusa Frasobliwego (drewniana) z XVI wieku oraz prospekt organowy w stylu późnogotyckim. Warto też wspomnieć, że tuż przy wejściu znajduje się tablica upamiętniająca zmarłych, którzy zostali pochowani na cmentarzu (obecnie nieistniejącym) znajdującym się przy kościele. W Sławie można również zobaczyć barokowy pałac zbudowany w latach 1732-1735. Powstał na ruinach starego zamku Rechenbergów. Znajduje się niedaleko rynku. Otoczony jest parkowymi, starymi drzewami. W jednej piwnicy można zobaczyć piaskowcową kolumnę, na której opiera się sklepienie. W czasie II wojny światowej gromadzone były tam przez Niemców księgozbiory masoników, które dzisiaj można znaleźć w bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego. Pałac ten do roku 2006 stanowił Dom Dziecka. Zapoczątkowano go w roku 1957. Będąc w Sławie należy również zwiedzić kościół filialny. Powstał w latach 1834-1836. Zaprojektował go Karl Friedrich Schinkel. Zbudowany został w stylu późno klasycystycznym. Znajduje się on w części centralnej rynku. Wzniesiony jest na rzucie prostokąta. Od strony zachodniej wykonana jest wieża. Kościół powstał z cegły. Wewnątrz na słupach wsparte są drewniane empory. W środkowej części ołtarza można zobaczyć drewnianą rzeźbę Chrystusa Miłosiernego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>